GotoweDomy.pl

Ogrzewanie w domu szkieletowym – co warto wiedzieć?

Ogrzewanie w domu szkieletowym

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się mnogością rozwiązań. Kwestia ta dotyczy także ogrzewania budynków. W zależności od dostępnych możliwości, preferencji inwestora oraz ceny można wybierać między różnymi rodzajami źródeł ciepła, a także systemów grzewczych. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Czytaj dalej!

Ogrzewanie domu szkieletowego, prefabrykowanego lub modułowego – jakie są możliwości?

Gotowe domy szkieletowe, prefabrykowane i modułowe są coraz bardziej powszechną i chętnie wybieraną alternatywą dla wznoszonych tradycyjną metodą budynków mieszkalnych. O ich popularności decyduje między innymi dokładność i szybkość wykonania oraz przewidywywalne koszty inwestycyjne.

ZGROMADZILIŚMY DLA CIEBIE
NAJCIEKAWSZE OFERTY GOTOWYCH DOMÓW MODUŁOWYCH

WYBIERAJĄC DOM Z NAMI ZAPEWNIAMY:

  • najlepszych producentów
  • gwarancję ceny
  • krótkie terminy realizacji w całej Polsce

Zadzwoń +48 504 22 99 88 lub wypełnij formularz kontaktowy a my oddzwonimy do Ciebie.

ZGROMADZILIŚMY DLA CIEBIE
NAJCIEKAWSZE OFERTY GOTOWYCH DOMÓW MODUŁOWYCH

WYBIERAJĄC DOM Z NAMI ZAPEWNIAMY:

  • najlepszych producentów
  • gwarancję ceny
  • krótkie terminy realizacji w całej Polsce

Zadzwoń +48 504 22 99 88 lub wypełnij formularz kontaktowy a my oddzwonimy do Ciebie.

Wszystkie gotowe domy, bez względu na typ, powstają z zastosowaniem nowoczesnych materiałów i technik budowlanych. Decydując się na kupno mieszkalnego budynku szkieletowego, prefabrykowanego lub modułowego można mieć także pewność co do energooszczędności obiektu.

Decydując się na gotowy dom zyskuje się dowolność wyboru w odniesieniu do systemu ogrzewania budynku. Chcąc nieco przybliżyć wszystkim zainteresowanym tematykę centralnego ogrzewania i grzania wody na cele użytkowe, poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące źródeł ciepła oraz systemów grzewczych dla gotowych domów.

Źródła ciepła dla gotowych domów

Jak już wspomniano, w gotowych domach można zastosować właściwie dowolne źródło ciepła. Decyzja w tej sprawie zależy zawsze od indywidualnych uwarunkowań (np. dostępnych mediów) i preferencji inwestora oraz ceny. Warto pamiętać, że bez względu na wybrane źródło energii cieplnej, każdy gotowy dom charakteryzuje się bardzo wydajną izolacyjnością termiczną, dzięki czemu system grzania osiąga bardzo wysoką sprawność przy niskich kosztach eksploatacyjnych.

W dużej liczbie domów do ogrzewania stosuje się kotły grzewcze, które statystycznie są nadal najbardziej popularnym źródłem ciepła. Urządzenia te generują energię przez spalanie określonego paliwa. Wyprodukowana energia jest przekazywana do czynnika grzewczego, który krąży w instalacji. Wśród kotłów można wyróżnić:

  • kotły gazowe – urządzenia funkcjonujące w oparciu o gaz ziemny lub płynny. W pierwszym przypadku budynek musi być podpięty do ogólnej sieci (jeśli taka przebiega w pobliżu). Kotły na gaz płynny są natomiast zasilane ze specjalnego zbiornika znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Urządzenia gazowe mogą być wykorzystywane jako zasilanie centralnego ogrzewania (kotły jednofunkcyjne) lub także do podgrzewania wody użytkowej (kotły dwufunkcyjne);

  • kotły olejowe – urządzenia spalające olej opałowy. Ich sposób funkcjonowania jest bardzo podobny jak w przypadku kotłów na gaz płynny. Kotły olejowe, podobnie jak gazowe, mogą być jedno- lub dwufunkcyjne;

  • kotły elektryczne – urządzenia zasilane z sieci elektroenergetycznej,

  • kotły na paliwo stałe – urządzenia spalające biomasę – pellet lub ekogroszek.

Stosunkowo od niedawna na rynku urządzeń grzewczych coraz bardziej popularne stają się pompy ciepła. Urządzenia tego typu, jak sama nazwa wskazuje, pompują energię cieplną ze źródła dolnego (wody/gruntu/powietrza) do centrum całego mechanizmu, czyli samej pompy. W przypadku gdy źródło dolne nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej temperatury czynnika grzejnego, pompa wykorzystuje wbudowaną grzałkę elektryczną. Przewaga pomp nad innymi rodzajami źródeł ciepła polega przede wszystkim na tym, że ich obsługa nie wymaga magazynowania żadnego paliwa ani dostępu do sieci gazowej. Urządzenia te są całkowicie bezobsługowe i nie zajmują dużej przestrzeni w domu. Ze względu na współpracę z siecią elektroenergetyczną, pompy ciepłą bardzo efektywnie współpracują z instalacją fotowoltaiczną. Co ważne, instalacja pomp ciepła i paneli słonecznych jest wspierana przez różne programy dofinansowujące, które umożliwiają pozyskanie zwrotu nawet 50% kosztów inwestycyjnych.

Systemy grzewcze dla gotowych domów

W dobie nowoczesnego budownictwa bardzo dużą uwagę przykłada się do efektywności energetycznej i ograniczenia śladu węglowego budynków. Z tego względu kładzie się coraz większy nacisk na niskotemperaturowe systemy grzewcze. Aktualnie wśród dostępnych rozwiązań, również w przypadku gotowych domów, największym zainteresowaniem cieszą się ogrzewania płaszczyznowe. Tego rodzaju systemy grzewcze charakteryzują się nie tylko wysoką efektywnością i oszczędnością energii, ale również zwiększonym komfortem użytkowania i subtelną integracją z architekturą wnętrz.

Ogrzewanie płaszczyznowe z zasady może mieć formę podłogową, ścienną lub sufitową. Każdy rodzaj grzania powierzchniowego zapewnia równomierny rozkład ciepła, a tym samym eliminuje typowe problemy dotyczące liniowych źródeł ciepła – grzejników.

Ogrzewanie płaszczyznowe można podzielić na rodzaje również ze względu na sposób generowania ciepła i medium, które bierze udział w przekazywaniu energii. Wśród najbardziej rozpowszechnionych typów systemów powierzchniowych można wskazać:

  • ogrzewanie płaszczyznowe wodne (hydrauliczne) – układ bazujący na przepływie ciepłej wody przez rurki instalowane pod docelową podłogą, w ścianach lub suficie. Woda jest ogrzewana przez centralne źródło ciepła, takie jak kocioł lub pompa ciepła;

  • ogrzewanie płaszczyznowe elektryczne – system wykorzystujący prąd z ogólnodostępnej sieci elektroenergetycznej lub zmagazynowany w banku energii. Układ tego typu może funkcjonować w oparciu o:

    • maty grzewcze – maty o wysokim stopniu elastyczności posiadające wbudowane kable grzewcze emitujące promieniowanie podczerwone;

    • kable grzewcze – elastyczne okablowanie grzejne, które można układać w określonych odstępach. Takie rozwiązanie umożliwia pełne dopasowanie wydajności ogrzewania do charakteru użytkowego danego pomieszczenia;

    • folie grzewcze – niezwykle cienkie materiały z tworzywa sztucznego z matrycą węglową, które generują fale podczerwieni.

Wymienione powyżej nowoczesne systemy grzewcze współpracują z różnymi źródłami ciepła. W przypadku ogrzewania płaszczyznowego wodnego sercem centralnego ogrzewania może być kocioł na paliwo stałe, gaz sieciowy albo płynny lub pompa ciepła. Każdy system elektryczny musi natomiast funkcjonować w oparciu o prąd sieciowy lub pochodzący z magazynu energii.

Zarówno system wodny, jak i układy elektryczne mają swoje zalety, ale i pewne ograniczenia zastosowania. Wykorzystanie danego układu jest zazwyczaj zależne od specyficznych wymagań dotyczących projektu, preferencji użytkownika, budżetu oraz możliwości technicznych budynku. Najczęściej wybierane, również w przypadku gotowych domów, ogrzewanie wodne jest cenione przede wszystkim za swoją efektywność i niskie koszty eksploatacji, szczególnie w budynkach o dużej powierzchni. Popularność ogrzewania elektrycznego wynika z kolei z prostoty instalacji i minimalnej ingerencji w strukturę budynku.

Wybór systemu grzewczego do domu to niewątpliwie ważna decyzja. Jeśli więc potrzebujesz kontaktu z wykwalifikowanym specjalistą w tej lub innej nurtującej Cię sprawie dotyczącej gotowych domów, wejdź na gotowedomy.pl i użyj naszego formularza kontaktowego. Możesz być pewien, że dołożymy wszelkich starań, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Zapraszamy!

Zobacz nasze propozycje gotowych domów