Każdy dom, również szkieletowy, musi być oparty na fundamencie. Najniżej położone elementy konstrukcyjne budynku mogą mieć jednak różną formę. Jakie są więc typowe rodzaje fundamentów dla gotowych domów oraz od czego zależą? Wszystko wyjaśniamy poniżej.
Fundament pod dom szkieletowy – rodzaje
Budynki mieszkalne jednorodzinne, w tym gotowe domy modułowe, prefabrykowane i szkieletowe, zazwyczaj są opierane na fundamentach bezpośrednich. Ze względu na rodzaj i układ nadziemnych pionowych elementów konstrukcyjnych (w tym przypadku ścian), fundamenty z reguły mają formę ław lub płyty fundamentowej. Czym się jednak różnią te dwa warianty?
ZGROMADZILIŚMY DLA CIEBIE
NAJCIEKAWSZE OFERTY GOTOWYCH DOMÓW MODUŁOWYCH
WYBIERAJĄC DOM Z NAMI ZAPEWNIAMY:
- najlepszych producentów
- gwarancję ceny
- krótkie terminy realizacji w całej Polsce
Zadzwoń +48 504 22 99 88 lub wypełnij formularz kontaktowy a my oddzwonimy do Ciebie.
Formularz kontaktowy
Uzupełnij dane, nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
ZGROMADZILIŚMY DLA CIEBIE
NAJCIEKAWSZE OFERTY GOTOWYCH DOMÓW MODUŁOWYCH
WYBIERAJĄC DOM Z NAMI ZAPEWNIAMY:
- najlepszych producentów
- gwarancję ceny
- krótkie terminy realizacji w całej Polsce
Zadzwoń +48 504 22 99 88 lub wypełnij formularz kontaktowy a my oddzwonimy do Ciebie.
Formularz kontaktowy
Uzupełnij dane, nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Ławy fundamentowe to rodzaj posadowienia liniowego. Fundamenty te są wykonywane bezpośrednio pod ścianami zewnętrznymi oraz nośnymi wewnętrznymi budynku. Poziom posadowienia ław powinien znajdować się niżej niż rzędna przemarzania gruntu charakterystyczna dla danego terenu (w zależności od regionu kraju strefa mrozu może sięgać od 0,8 do 1,2 m poniżej rzędnej terenu). Każdy dom, który posiada ławy, musi mieć dodatkowo wykonaną podłogę na gruncie (podłogę najniższej kondygnacji).
Płyta fundamentowa jest fundamentem powierzchniowym, który jest wykonywany pod całym obrysem budynku. Konstrukcja tego typu przypomina żelbetowy strop międzykondygnacyjny, przy czym w porównaniu do niego, pływa fundamentowa zazwyczaj ma większą grubość i jest mocniej zazbrojona. Dom, pod którym jest wylana, nie ma typowej podłogi na gruncie, jej funkcję przejmuje fundament.
Ławy fundamentowe i płyta fundamentowa to nie jedyne możliwości w przypadku małych domów o konstrukcji szkieletowej. W odniesieniu do budynków o nieskomplikowanym rzucie i niewielkiej powierzchni zabudowy można wykorzystać fundamenty punktowe w formie małych stóp betonowych o kwadratowym lub okrągłym przekroju. Wymiar takiego elementu posadowienia zazwyczaj wynosi około 30 cm. Ze względu na sposób przekazywania obciążeń, fundamenty tego typu najlepiej sprawdzają się w przypadku domów z podłogą na legarach (najczęściej drewnianą).
Zalety i wady ław i płyt fundamentowych
Zalety ław fundamentowych:
- ich zastosowanie obniża koszty stanu zero budynku (ławy pochłaniają mniej zbrojenia, a podłoga na gruncie jest wylewana na podkładzie z chudego betonu, którego się nie zbroi);
- często nie wymagają wykonywania szerokoprzestrzennego wykopu;
- są szybsze w wykonaniu;
Wady ław fundamentowych:
- sprawiają, że dom jest bardziej podatny na wystąpienie mostków termicznych w strefie przy gruncie (wynika to z tego, że podłoga na gruncie i fundamenty to odrębne elementy budynku postawione na różnych rzędnych);
- są bardziej podatne na nierównomierne osiadanie (to może powodować wystąpienie zarysowań na wykończonych ścianach i sufitach domu);
- mogą zostać wykonane tylko w przypadku występowania prostych warunków gruntowo-wodnych i wysoce nośnego podłoża pod obiektem.
Zalety płyt fundamentowych:
- zapewniają równomierny rozkład obciążeń z budynku na podłoże gruntowe;
- ograniczają do minimum ryzyko nierównomiernego osiadania budynku;
- mogą służyć od razu jako podłoga najniższej kondygnacji;
- zapewniają skuteczną izolację termiczną od strony gruntu i są niepodatne na powstawanie mostków cieplnych (dzięki temu ograniczają też ryzyko zawilgocenia podłogi na gruncie);
- często nie muszą być posadowione tak głęboko jak ławy, dzięki czemu zmniejsza się zakres robót ziemnych.
Wady płyt fundamentowych:
- nie mogą być wykonywane na obszarach o znacznym spadku (w obrębie skarp);
- wymagają dokładnego zaplanowania wszystkich przejść i przepustów;
- uniemożliwiają ewentualną rozbudowę budynku poprzez wykonanie podpiwniczenia.
Czym jest fundament słupowy pod dom szkieletowy?
Jak już wspomnieliśmy, zarówno ławy, jak i płyty fundamentowe należą do grupy fundamentów bezpośrednich, czyli takich, które przekazują obciążenia z budynku bezpośrednio na nośne podłoże. Niestety, w praktyce często zdarza się, że na danej nieruchomości nie występuje odpowiednio stabilny i stateczny grunt. Naturalne jest, że w takich przypadkach pojawia się pytanie, czy występowanie nienośnego podłoża na działce w ogóle umożliwia budowę domu. Odpowiedź na nie jest złożona, ale z reguły można w takich przypadkach zastosować odpowiednie rozwiązanie, które umożliwia umiejscowienie budynku mieszkalnego.
Jednym z podstawowych sposobów zapewniających możliwość wzniesienia domu na działce ze słabym gruntem jest wykonanie pali fundamentowych. Takie rozwiązanie często jest określane mianem fundamentu słupowego pod dom i może zostać wykorzystane w odniesieniu do każdego rodzaju gotowych domów (modułowych, prefabrykowanych i szkieletowych). Na czym polega zasada działania pali? To dość proste. Ich zadaniem jest przeniesienie obciążeń z poziomu posadowienia budynku do niżej położonych warstw nośnych podłoża. W zależności od warunków i parametrów słabego gruntu przenoszenie obciążeń może odbywać się poprzez pobocznicę pojedynczego pala, jego podstawę lub w sposób mieszany łączący dwie podstawowe konfiguracje.
Pale dzielą się na rodzaje. Różnicuje je m.in. średnica, materiał wykonania, a także sposób zagłębiania w gruncie. W zależności od przyjętych założeń projektowych, pale mogą być wbijane, wkręcane, wwibrowywane lub wylewane do gruntu.
Pale fundamentowe sięgają od poziomu nośnego gruntu do poziomu posadowienia budynku. Strefą stykową między palami a obiektem budowlanym są klasyczne fundamenty bezpośrednie, które w takim przypadku bardzo często mają formę płyty fundamentowej.
W jaki sposób można sprawdzić warunki gruntowe na działce?
Planując budowę lub zakup gotowego domu, konieczne jest ustalenie warunków gruntowo-wodnych panujących na działce. Informacje w tym zakresie muszą być zawarte w dokumentacji związanej z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub zgłoszeniem robót. Największą pewność w ocenie parametrów podłoża gruntowego daje przeprowadzenie odpowiednich badań gruntu. Sprawdzenie warunków gruntowych to także dobra praktyka podczas nabywania działki budowlanej. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych kosztów w przyszłości.
W nomenklaturze budowlanej istnieją trzy rodzaje warunków gruntowo-wodnych, które mają wpływ na sposób posadowienia i zabezpieczania budynków:
- proste warunki gruntowo-wodne – sytuacja, w której podłoże jest zbudowane z jednorodnych warstw gruntu o równoległym przebiegu charakteryzujących się zdolnością do wydajnego przepuszczania wody, a zwierciadło wód gruntowych znajduje się poniżej projektowanego poziomu posadowienia;
- złożone warunki gruntowo-wodne – sytuacja, w której warstwy podłoża mają niejednorodny układ i przebieg, grunty powodują okresowe podciąganie wody, a poziom zwierciadła wody gruntowej może ulegać czasowemu podwyższaniu powyżej poziomu posadowienia obiektów;
- skomplikowane warunki gruntowo-wodne – sytuacja, w której występują niejednorodne warstwy podłoża, niekorzystne zjawiska geologiczne, wysoki poziom zwierciadła wód gruntowych oraz możliwość stałego zalegania wilgoci w gruncie wokół posadowienia obiektu.
Ocena warunków gruntowych na działce zazwyczaj wymaga pobrania próbek gruntu. Procedura ta może odbywać się na różne sposoby. Często stosowanym rozwiązaniem jest wiercenie ręczne. Do tego celu wykorzystuje się świdry wiertnicze napędzane siłą mięśniową. Prowadząc badania, można również wykorzystać metodę wiercenia udarowego z zastosowaniem specjalistycznych próbników okienkowych lub wiercenia mechaniczno-obrotowego z użyciem wiertnicy. W geologii stosuje się także metody sondowania dynamicznego. Rodzaj wykorzystanej w danym przypadku techniki badawczej zależy przede wszystkim od głębokości, na jakiej mają być prowadzone badania oraz przewidywanych warunków gruntowo-wodnych. Technikę badania można dobrać na podstawie prostych testów. Co ciekawe, pomocne w tym zakresie może być dokładne przyjrzenie się sąsiadującym obiektom budowlanym. Wykwalifikowani geolodzy zazwyczaj bardzo szybko i trafnie dobierają technikę adekwatną do istniejących na nieruchomości warunków.
Gotowe domy modułowe, prefabrykowane i szkieletowe mogą zostać z łatwością dopasowane do warunków gruntowo-wodnych panujących na działce Inwestora. Nasi eksperci służą doradztwem w zakresie doboru najbardziej bezpiecznego, a zarazem ekonomicznego i funkcjonalnego posadowienia. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Wejdź na gotowedomy.pl i skorzystaj z dostępnych form kontaktu.
Zobacz nasze propozycje domów szkieletowych
Dom szkieletowy z poddaszem użytkowym Murawki 102
Powierzchnia użytkowa Powierzchnia użytkowa domu to suma powierzchni użytkowych wszystkich pomieszczeń z wyłączeniem powierzchni użytkowej garażu i strychu. Na poddaszu użytkowym, pod skosami dachu, pod schodami — powierzchnia użytkowa liczona jest wg zasady: • tam, gdzie wysokość pomieszczenia ma powyżej 2,2 m powierzchnia jest liczona w 100%, • pomiędzy 1,4 m a 2,2 m (wysokości pomieszczenia) powierzchnia jest liczona w 50%, • poniżej 1,4 m powierzchnia nie jest brana pod uwagę. W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej lub jednorodzinnej dwulokalowej - powierzchnia użytkowa podawana jest dla jednego lokalu. |
69,20 m² |
---|---|
Typ zabudowy |
Jednorodzinny wolnostojący, Rekreacyjny |
Garaż |
Bez garażu |
Liczba pokoi (bez salonu) |
2 |
Liczba łazienek |
1 |
Stan Surowy Zamknięty cena od |
251 362 zł |
Termin realizacji (SSZ) |
3 miesiące |
Dodatkowe cechy |
– |
Powierzchnia podłóg Jest nią powierzchnia wszystkich pomieszczeń budynku, z wyłączeniem garażu. Powierzchnia ta jest mierzona na poziomie posadzki (bez względu na wysokość pomieszczenia). W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej lub jednorodzinnej dwulokalowej - powierzchnia podłóg bez garażu podawana jest dla jednego lokalu. |
– |
Powierzchnia zabudowy Powierzchnia zabudowy to powierzchnia terenu, którą zajmuje budynek w stanie wykończonym. Wyznaczona jest przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się elementów drugorzędnych budynku np. tarasów, gzymsów, balkonów, loggii, nawisów dachów i schodów zewnętrznych. |
70,74 m² |
Technologia wykonania |
Szkieletowa drewniana |
Powierzchnia garażu |
Nie dotyczy |
Minimalne wymiary działki To najmniejsza szerokość i długość działki budowlanej, która pozwoli na wybudowanie danego domu przy zachowaniu minimalnych wymaganych odległości między ścianami domu a granicami działki. Oddalenie od granic działki to: • 3 m od granicy tereny dla ścian nie posiadających otworów okiennych i drzwiowych, • 4 m dla ścian z otworami okiennymi i drzwiowymi. Pamiętaj, że MPZP lub WZ mogą narzucać dodatkowe ograniczenia co do odległości budynku od granic działki, które należy spełnić. |
18,53 m × 14,62 m |
Wymiary elewacji |
8,60 m x 6,19 m |
Energooszczędność |
– |
Sezonowość |
Całoroczne |
Wysokość budynku Wysokość budynku to różnica pomiędzy rzędną terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku na poziomie pierwszej nadziemnej kondygnacji a rzędną najwyższego punktu dachu lub stropodachu z uwzględnieniem grubości izolacji cieplnej i pokrycia dachowego. Do wysokości budynku nie liczy się kominów, wywiewek dachowych, masztów, itp. |
7,74 m |
Wysokość do okapu dachu |
– |
Dach |
Dwuspadowy |
Kąt nachylenia dachu Nachylenie połaci dachu głównego do poziomu, podawane w stopniach. Uwaga! W niektórych budynkach występuje więcej niż jedno nachylenie dachu. |
45° |
Dach bezokapowy |
NIE |
Wskaźnik EP Wskaźnik rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną, w odniesieniu do 1 m², która jest potrzebna do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także energii potrzebnej do zasilania oświetlenia i wszystkich innych urządzeń elektrycznych w domu. Wskaźnik uwzględnia straty energii w czasie produkcji, przekształcenia, przesyłu czy transportu do miejsca, w którym będzie spożytkowana - czyli do naszego przyszłego domu. W efekcie będzie miał inną wartość dla tego samego domu ogrzewanego pompą ciepła, gazem czy też piecem na pellet. |
– |
Wskaźnik Euco+w Wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji. Określa jaką ilość energii musimy dostarczyć na m2 powierzchni domu w celu zapewnienia ogrzewania i wentylacji. |
– |
Wentylacja |
Mechaniczna |
Ogrzewanie |
Brak |
Stan Deweloperski cena od |
387 323 zł |
Termin realizacji (SD) |
3 miesiące |
Kondygnacje |
Z poddaszem użytkowym |
Styl domu |
Tradycyjny |
Budunek rekreacyjny |
TAK |
Producent |
Castor |
Fundamenty |
Nie uwzględniono w wycenie |
Pow. użytkowa |
35-70 m² |
Technologia |
Drewniana |
Dom szkieletowy z poddaszem użytkowym Pisz 126
Powierzchnia użytkowa Powierzchnia użytkowa domu to suma powierzchni użytkowych wszystkich pomieszczeń z wyłączeniem powierzchni użytkowej garażu i strychu. Na poddaszu użytkowym, pod skosami dachu, pod schodami — powierzchnia użytkowa liczona jest wg zasady: • tam, gdzie wysokość pomieszczenia ma powyżej 2,2 m powierzchnia jest liczona w 100%, • pomiędzy 1,4 m a 2,2 m (wysokości pomieszczenia) powierzchnia jest liczona w 50%, • poniżej 1,4 m powierzchnia nie jest brana pod uwagę. W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej lub jednorodzinnej dwulokalowej - powierzchnia użytkowa podawana jest dla jednego lokalu. |
93,24 m² |
---|---|
Typ zabudowy |
Jednorodzinny wolnostojący, Rekreacyjny |
Garaż |
Bez garażu |
Liczba pokoi (bez salonu) |
3 |
Liczba łazienek |
1 |
Stan Surowy Zamknięty cena od |
375 975 zł |
Termin realizacji (SSZ) |
3 miesiące |
Dodatkowe cechy |
– |
Powierzchnia podłóg Jest nią powierzchnia wszystkich pomieszczeń budynku, z wyłączeniem garażu. Powierzchnia ta jest mierzona na poziomie posadzki (bez względu na wysokość pomieszczenia). W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej lub jednorodzinnej dwulokalowej - powierzchnia podłóg bez garażu podawana jest dla jednego lokalu. |
– |
Powierzchnia zabudowy Powierzchnia zabudowy to powierzchnia terenu, którą zajmuje budynek w stanie wykończonym. Wyznaczona jest przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się elementów drugorzędnych budynku np. tarasów, gzymsów, balkonów, loggii, nawisów dachów i schodów zewnętrznych. |
89,55 m² |
Technologia wykonania |
Szkieletowa drewniana |
Powierzchnia garażu |
Nie dotyczy |
Minimalne wymiary działki To najmniejsza szerokość i długość działki budowlanej, która pozwoli na wybudowanie danego domu przy zachowaniu minimalnych wymaganych odległości między ścianami domu a granicami działki. Oddalenie od granic działki to: • 3 m od granicy tereny dla ścian nie posiadających otworów okiennych i drzwiowych, • 4 m dla ścian z otworami okiennymi i drzwiowymi. Pamiętaj, że MPZP lub WZ mogą narzucać dodatkowe ograniczenia co do odległości budynku od granic działki, które należy spełnić. |
18,20 m × 16,60 m |
Wymiary elewacji |
9,32 m x 7,53 m |
Energooszczędność |
– |
Sezonowość |
Całoroczne |
Wysokość budynku Wysokość budynku to różnica pomiędzy rzędną terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku na poziomie pierwszej nadziemnej kondygnacji a rzędną najwyższego punktu dachu lub stropodachu z uwzględnieniem grubości izolacji cieplnej i pokrycia dachowego. Do wysokości budynku nie liczy się kominów, wywiewek dachowych, masztów, itp. |
8,36 m |
Wysokość do okapu dachu |
– |
Dach |
Wielospadowy |
Kąt nachylenia dachu Nachylenie połaci dachu głównego do poziomu, podawane w stopniach. Uwaga! W niektórych budynkach występuje więcej niż jedno nachylenie dachu. |
45° |
Dach bezokapowy |
NIE |
Wskaźnik EP Wskaźnik rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną, w odniesieniu do 1 m², która jest potrzebna do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także energii potrzebnej do zasilania oświetlenia i wszystkich innych urządzeń elektrycznych w domu. Wskaźnik uwzględnia straty energii w czasie produkcji, przekształcenia, przesyłu czy transportu do miejsca, w którym będzie spożytkowana - czyli do naszego przyszłego domu. W efekcie będzie miał inną wartość dla tego samego domu ogrzewanego pompą ciepła, gazem czy też piecem na pellet. |
– |
Wskaźnik Euco+w Wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji. Określa jaką ilość energii musimy dostarczyć na m2 powierzchni domu w celu zapewnienia ogrzewania i wentylacji. |
– |
Wentylacja |
Mechaniczna |
Ogrzewanie |
Brak |
Stan Deweloperski cena od |
538 829 zł |
Termin realizacji (SD) |
3 miesiące |
Kondygnacje |
Z poddaszem użytkowym |
Styl domu |
Tradycyjny |
Budunek rekreacyjny |
TAK |
Producent |
Castor |
Fundamenty |
Nie uwzględniono w wycenie |
Pow. użytkowa |
70-100 m² |
Technologia |
Drewniana |
Dom szkieletowy z poddaszem użytkowym Marta 100
Powierzchnia użytkowa Powierzchnia użytkowa domu to suma powierzchni użytkowych wszystkich pomieszczeń z wyłączeniem powierzchni użytkowej garażu i strychu. Na poddaszu użytkowym, pod skosami dachu, pod schodami — powierzchnia użytkowa liczona jest wg zasady: • tam, gdzie wysokość pomieszczenia ma powyżej 2,2 m powierzchnia jest liczona w 100%, • pomiędzy 1,4 m a 2,2 m (wysokości pomieszczenia) powierzchnia jest liczona w 50%, • poniżej 1,4 m powierzchnia nie jest brana pod uwagę. W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej lub jednorodzinnej dwulokalowej - powierzchnia użytkowa podawana jest dla jednego lokalu. |
63,22 m² |
---|---|
Typ zabudowy |
Jednorodzinny wolnostojący, Rekreacyjny |
Garaż |
Bez garażu |
Liczba pokoi (bez salonu) |
3 |
Liczba łazienek |
1 |
Stan Surowy Zamknięty cena od |
253 165 zł |
Termin realizacji (SSZ) |
3 miesiące |
Dodatkowe cechy |
– |
Powierzchnia podłóg Jest nią powierzchnia wszystkich pomieszczeń budynku, z wyłączeniem garażu. Powierzchnia ta jest mierzona na poziomie posadzki (bez względu na wysokość pomieszczenia). W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej lub jednorodzinnej dwulokalowej - powierzchnia podłóg bez garażu podawana jest dla jednego lokalu. |
– |
Powierzchnia zabudowy Powierzchnia zabudowy to powierzchnia terenu, którą zajmuje budynek w stanie wykończonym. Wyznaczona jest przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się elementów drugorzędnych budynku np. tarasów, gzymsów, balkonów, loggii, nawisów dachów i schodów zewnętrznych. |
56,02 m² |
Technologia wykonania |
Szkieletowa drewniana |
Powierzchnia garażu |
Nie dotyczy |
Minimalne wymiary działki To najmniejsza szerokość i długość działki budowlanej, która pozwoli na wybudowanie danego domu przy zachowaniu minimalnych wymaganych odległości między ścianami domu a granicami działki. Oddalenie od granic działki to: • 3 m od granicy tereny dla ścian nie posiadających otworów okiennych i drzwiowych, • 4 m dla ścian z otworami okiennymi i drzwiowymi. Pamiętaj, że MPZP lub WZ mogą narzucać dodatkowe ograniczenia co do odległości budynku od granic działki, które należy spełnić. |
15,53 m x 15,44 m |
Wymiary elewacji |
7,44 m x 7,53 m |
Energooszczędność |
– |
Sezonowość |
Całoroczne |
Wysokość budynku Wysokość budynku to różnica pomiędzy rzędną terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku na poziomie pierwszej nadziemnej kondygnacji a rzędną najwyższego punktu dachu lub stropodachu z uwzględnieniem grubości izolacji cieplnej i pokrycia dachowego. Do wysokości budynku nie liczy się kominów, wywiewek dachowych, masztów, itp. |
7,28 m |
Wysokość do okapu dachu |
2,24 m |
Dach |
Dwuspadowy |
Kąt nachylenia dachu Nachylenie połaci dachu głównego do poziomu, podawane w stopniach. Uwaga! W niektórych budynkach występuje więcej niż jedno nachylenie dachu. |
45° |
Dach bezokapowy |
NIE |
Wskaźnik EP Wskaźnik rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną, w odniesieniu do 1 m², która jest potrzebna do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także energii potrzebnej do zasilania oświetlenia i wszystkich innych urządzeń elektrycznych w domu. Wskaźnik uwzględnia straty energii w czasie produkcji, przekształcenia, przesyłu czy transportu do miejsca, w którym będzie spożytkowana - czyli do naszego przyszłego domu. W efekcie będzie miał inną wartość dla tego samego domu ogrzewanego pompą ciepła, gazem czy też piecem na pellet. |
– |
Wskaźnik Euco+w Wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji. Określa jaką ilość energii musimy dostarczyć na m2 powierzchni domu w celu zapewnienia ogrzewania i wentylacji. |
– |
Wentylacja |
Mechaniczna |
Ogrzewanie |
Brak |
Stan Deweloperski cena od |
371 881 zł |
Termin realizacji (SD) |
3 miesiące |
Kondygnacje |
Z poddaszem użytkowym |
Styl domu |
Tradycyjny |
Budunek rekreacyjny |
TAK |
Producent |
Castor |
Fundamenty |
Nie uwzględniono w wycenie |
Pow. użytkowa |
35-70 m² |
Technologia |
Drewniana |
Dom szkieletowy z poddaszem użytkowym Pobierowo 57
Powierzchnia użytkowa Powierzchnia użytkowa domu to suma powierzchni użytkowych wszystkich pomieszczeń z wyłączeniem powierzchni użytkowej garażu i strychu. Na poddaszu użytkowym, pod skosami dachu, pod schodami — powierzchnia użytkowa liczona jest wg zasady: • tam, gdzie wysokość pomieszczenia ma powyżej 2,2 m powierzchnia jest liczona w 100%, • pomiędzy 1,4 m a 2,2 m (wysokości pomieszczenia) powierzchnia jest liczona w 50%, • poniżej 1,4 m powierzchnia nie jest brana pod uwagę. W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej lub jednorodzinnej dwulokalowej - powierzchnia użytkowa podawana jest dla jednego lokalu. |
32,00 m² |
---|---|
Typ zabudowy |
Rekreacyjny |
Garaż |
Bez garażu |
Liczba pokoi (bez salonu) |
2 |
Liczba łazienek |
1 |
Stan Surowy Zamknięty cena od |
129 853 zł |
Termin realizacji (SSZ) |
3 miesiące |
Dodatkowe cechy |
– |
Powierzchnia podłóg Jest nią powierzchnia wszystkich pomieszczeń budynku, z wyłączeniem garażu. Powierzchnia ta jest mierzona na poziomie posadzki (bez względu na wysokość pomieszczenia). W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej lub jednorodzinnej dwulokalowej - powierzchnia podłóg bez garażu podawana jest dla jednego lokalu. |
– |
Powierzchnia zabudowy Powierzchnia zabudowy to powierzchnia terenu, którą zajmuje budynek w stanie wykończonym. Wyznaczona jest przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się elementów drugorzędnych budynku np. tarasów, gzymsów, balkonów, loggii, nawisów dachów i schodów zewnętrznych. |
34,04 m² |
Technologia wykonania |
Szkieletowa drewniana |
Powierzchnia garażu |
Nie dotyczy |
Minimalne wymiary działki To najmniejsza szerokość i długość działki budowlanej, która pozwoli na wybudowanie danego domu przy zachowaniu minimalnych wymaganych odległości między ścianami domu a granicami działki. Oddalenie od granic działki to: • 3 m od granicy tereny dla ścian nie posiadających otworów okiennych i drzwiowych, • 4 m dla ścian z otworami okiennymi i drzwiowymi. Pamiętaj, że MPZP lub WZ mogą narzucać dodatkowe ograniczenia co do odległości budynku od granic działki, które należy spełnić. |
12,93 m × 14,97 m |
Wymiary elewacji |
4,93 m x 6,97 m |
Energooszczędność |
– |
Sezonowość |
Letniskowe |
Wysokość budynku Wysokość budynku to różnica pomiędzy rzędną terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku na poziomie pierwszej nadziemnej kondygnacji a rzędną najwyższego punktu dachu lub stropodachu z uwzględnieniem grubości izolacji cieplnej i pokrycia dachowego. Do wysokości budynku nie liczy się kominów, wywiewek dachowych, masztów, itp. |
6,75 m |
Wysokość do okapu dachu |
Nie dotyczy |
Dach |
Dwuspadowy |
Kąt nachylenia dachu Nachylenie połaci dachu głównego do poziomu, podawane w stopniach. Uwaga! W niektórych budynkach występuje więcej niż jedno nachylenie dachu. |
45° |
Dach bezokapowy |
TAK |
Wskaźnik EP Wskaźnik rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną, w odniesieniu do 1 m², która jest potrzebna do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także energii potrzebnej do zasilania oświetlenia i wszystkich innych urządzeń elektrycznych w domu. Wskaźnik uwzględnia straty energii w czasie produkcji, przekształcenia, przesyłu czy transportu do miejsca, w którym będzie spożytkowana - czyli do naszego przyszłego domu. W efekcie będzie miał inną wartość dla tego samego domu ogrzewanego pompą ciepła, gazem czy też piecem na pellet. |
– |
Wskaźnik Euco+w Wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji. Określa jaką ilość energii musimy dostarczyć na m2 powierzchni domu w celu zapewnienia ogrzewania i wentylacji. |
– |
Wentylacja |
Mechaniczna |
Ogrzewanie |
Brak |
Stan Deweloperski cena od |
214 516 zł |
Termin realizacji (SD) |
3 miesiące |
Kondygnacje |
Z poddaszem użytkowym |
Styl domu |
Nowoczesna stodoła |
Budunek rekreacyjny |
TAK |
Producent |
Castor |
Fundamenty |
Nie uwzględniono w wycenie |
Pow. użytkowa |
do 35 m² |
Technologia |
Drewniana |