GotoweDomy.pl

Dom na wąską działkę – jak wybrać odpowiedni?

Dom na wąską działkę

Osoby posiadające lub mające możliwość zakupić wąską działkę często martwią się czy taka nieruchomość w ogóle nadaje się pod zabudowę mieszkalną jednorodzinną. Z reguły niepotrzebnie, ponieważ wąskie działki, wbrew pozorom, umożliwiają wzniesienie w pełni funkcjonalnego domu, który nie oddziałuje nadmiernie na sąsiednie obszary. Kluczem w takim przypadku jest wybór odpowiedniego projektu domu.

Dom na wąskiej działce – wymagane odległości od granic

Działki budowlane mogą mieć różny kształt i wymiary. Często pojawiającym się, szczególnie podczas zakupu nieruchomości, określeniem jest wąska działka budowlana. Co to dokładnie oznacza? Otóż, zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi, wąska nieruchomość to taka, której szerokość nie przekracza 16 m.

ZGROMADZILIŚMY DLA CIEBIE
NAJCIEKAWSZE OFERTY GOTOWYCH DOMÓW MODUŁOWYCH

WYBIERAJĄC DOM Z NAMI ZAPEWNIAMY:

  • najlepszych producentów
  • gwarancję ceny
  • krótkie terminy realizacji w całej Polsce

Zadzwoń +48 504 22 99 88 lub wypełnij formularz kontaktowy a my oddzwonimy do Ciebie.

ZGROMADZILIŚMY DLA CIEBIE
NAJCIEKAWSZE OFERTY GOTOWYCH DOMÓW MODUŁOWYCH

WYBIERAJĄC DOM Z NAMI ZAPEWNIAMY:

  • najlepszych producentów
  • gwarancję ceny
  • krótkie terminy realizacji w całej Polsce

Zadzwoń +48 504 22 99 88 lub wypełnij formularz kontaktowy a my oddzwonimy do Ciebie.

Mogłoby wydawać się, że budowa domu na wąskiej działce nie jest dobrym pomysłem. Owszem, nieruchomości o niedużej szerokości najczęściej są trudniejsze do zagospodarowania w porównaniu do dużych parceli, jednak nie oznacza to, że nie da się na nich wznieść domu. Wąskie działki mają swoje zalety. Jakie? Ich podstawową przewagą nad większymi nieruchomościami jest fakt, że mają bardziej atrakcyjną cenę. Co równie ważne, wąskie działki nie podlegają tak rygorystycznym wytycznym dotyczącym sytuowania nieruchomości w odniesieniu do granic. Co to oznacza w praktyce? Tylko to, że dom na wąskiej działce może znaleźć się bliżej linii graniczącej niż w innych przypadkach, ale o tym za chwilę.

Jakie są wady wąskich działek? Właściwie wszystkie minusy odnoszą się do potencjalnych problemów związanych z zagospodarowaniem nieruchomości. O co dokładnie chodzi? Poniżej lista punktowa:

  • ograniczona szerokość domu – front budynku na wąskiej działce zazwyczaj ma mniej niż kilkanaście metrów;

  • trudności w aranżacji ogrodu – ze względu na usytuowanie budynku może być trudne skomunikowanie przedniej i tylnej części działki oraz zaplanowanie nasadzeń;

  • większe wyzwanie projektowe – liczba gotowych projektów dedykowanych wąskim działkom jest mniejsza niż w przypadku szerszych nieruchomości;

  • problem z oświetleniem budynku – budowa domu w bliskiej odległości od granic działki może wiązać się z problemami z zacienieniem pomieszczeń.

Wróćmy teraz do przepisów budowlanych odnoszących się do wąskich działek. Wyjaśnimy na czym dokładnie polega różnica w porównaniu do szerszych nieruchomości.

Standardowa odległość budynku od granicy działki wynosi 3 m od ściany bez okien oraz 4 m dla przegrody z otworami okiennymi lub drzwiowymi. W przypadku działek budowlanych o szerokości do 16 m w zabudowie jednorodzinnej lub zagrodowej obowiązuje natomiast zapis, zgodnie z którym jest dopuszczalna budowa budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż ustawowe 3 m, lecz nie mniejszej niż 1,5 m. Co to oznacza w praktyce? To dosyć proste do obliczenia. Na działce o szerokości 15 m można postawić dom o szerokości większej niż 10 m, a więc typowy budynek mieszkalny jednorodzinny.

Dom na wąską działkę – o czym warto pamiętać wybierając projekt domu?

Z punktu widzenia komfortu użytkowania domu i działki ważne jest, w jaki sposób nieruchomość jest usytuowania względem stron świata oraz wzdłuż którego boku znajduje się droga dojazdowa. Najbardziej korzystnym wariantem, również w przypadku wąskich działek, jest sytuacja, gdy dojazd do działki jest zlokalizowany od północy. W takim przypadku można z łatwością zaplanować garaż i strefę wejściową od najmniej nasłonecznionej strony, natomiast całą strefę dzienną, a także ogród rozplanować w nasłonecznionej części działki. Zazwyczaj nie ma kłopotów z ustawieniem domu, jeśli wjazd na działkę jest wyeksponowany na wschód lub zachód. Największy problem powodują natomiast nieruchomości zorientowane frontem na południe. Ciężko jest w takim przypadku przesunąć garaż na boczną stronę domu. Jedynym rozwiązaniem jest próba umiejscowienia wejścia do budynku od wschodu lub zachodu i zaplanowanie strefy dziennej oraz tarasu bezpośrednio przy części gospodarczej.

Planując budowę domu na wąskiej działce trzeba pamiętać o dopasowaniu bryły budynku do wielkości i kształtu nieruchomości. Obiekty mieszkalne na parcelach o małej szerokości mają prostokątny kształt rzutu. Jak już wcześniej wspomniano – ich charakterystyczną cechą jest najczęściej wysunięty względem ściany frontowej garaż zlokalizowany od strony ulicy. Wydłużony ze względu na kształt działki rzut budynku jest kojarzony z prostym dwuspadowym dachem.

Na podstawie powyższego opisu można stwierdzić, że bardzo dobrym rozwiązaniem dla każdej wąskiej działki jest nowoczesny dom typu stodoła. To bardzo dobra informacja dla inwestorów, ponieważ budynki tego typu charakteryzują się efektownym wyglądem oraz wysoką funkcjonalnością użytkowania.

Wiedząc już jaki dom będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem na wąską działkę nie można zapomnieć o zaplanowaniu odpowiedniej technologii jego budowy. Jak podjąć decyzję w tej kwestii? Najlepiej spokojnie przeanalizować dostępne opcje – samodzielną budowę domu od podstaw lub zakupienie gotowego domu w nowoczesnej technologii modułowej, prefabrykowanej lub szkieletowej. Pierwszego rozwiązania nie trzeba chyba specjalnie wyjaśniać. Warto natomiast dowiedzieć się więcej na temat drugiej opcji. Dlaczego? To proste. Gotowy dom to minimum formalności, a przy tym powstaje w zaledwie kilka miesięcy. Co równie ważne, taki budynek jest w dużej mierze tworzony w specjalistycznych zakładach więc właściwie jest wolny od błędów wykonawczych, a przy tym w pełni wpisuje się w założenia nowoczesnego budownictwa.

Dom parterowy na wąską działkę?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że wąska działka nie jest nieruchomością stworzoną do budowy rozłożystej rezydencji. W takim przypadku raczej zaleca się rezygnację z budowy domu parterowego. Dlaczego? Biorąc pod uwagę uwarunkowania działki parterowy budynek będzie w takim przypadku miał stosunkowo małą powierzchnię użytkową lub stanie się podłużnym obiektem z niefunkcjonalnym, długim korytarzem. Mając działkę o małej szerokości zdecydowanie lepiej wybrać dom dwukondygnacyjny. W zależności od liczby użytkowników może to być dom parterowy z użytkowym poddaszem lub budynek o dwóch pełnych kondygnacjach. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Oprócz funkcjonalnego kształtu można dzięki temu uzyskać naturalny podział wnętrza na strefę dzienną i nocną.

Decyzja o zakupie wąskiej nieruchomości powinna być przemyślana i dopasowana do indywidualnych potrzeb. Mimo że tego typu działki wiążą się z pewnymi ograniczeniami, to jednak często w pełni zaspokajają potrzeby kupujących, zwłaszcza, że dobre pracownie projektowe potrafią znaleźć wiele ciekawych rozwiązań nawet dla nietypowych działek. Gdzie można znaleźć takie biuro? Wystarczy wejść na gotowedomy.pl. Nasi specjaliści przedstawią szereg indywidualnych rozwiązań dla każdej działki oraz pomogą wybrać dom, który będzie gotowy do zamieszkania w kilka miesięcy.

Zobacz nasze propozycje gotowych domów na wąską działkę