Osoby posiadające lub mające możliwość zakupić wąską działkę często martwią się czy taka nieruchomość w ogóle nadaje się pod zabudowę mieszkalną jednorodzinną. Z reguły niepotrzebnie, ponieważ wąskie działki, wbrew pozorom, umożliwiają wzniesienie w pełni funkcjonalnego domu, który nie oddziałuje nadmiernie na sąsiednie obszary. Kluczem w takim przypadku jest wybór odpowiedniego projektu domu.
Dom na wąskiej działce – wymagane odległości od granic
Działki budowlane mogą mieć różny kształt i wymiary. Często pojawiającym się, szczególnie podczas zakupu nieruchomości, określeniem jest wąska działka budowlana. Co to dokładnie oznacza? Otóż, zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi, wąska nieruchomość to taka, której szerokość nie przekracza 16 m.
ZGROMADZILIŚMY DLA CIEBIE
NAJCIEKAWSZE OFERTY GOTOWYCH DOMÓW MODUŁOWYCH
WYBIERAJĄC DOM Z NAMI ZAPEWNIAMY:
- najlepszych producentów
- gwarancję ceny
- krótkie terminy realizacji w całej Polsce
Zadzwoń +48 504 22 99 88 lub wypełnij formularz kontaktowy a my oddzwonimy do Ciebie.
Formularz kontaktowy
Uzupełnij dane, nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
ZGROMADZILIŚMY DLA CIEBIE
NAJCIEKAWSZE OFERTY GOTOWYCH DOMÓW MODUŁOWYCH
WYBIERAJĄC DOM Z NAMI ZAPEWNIAMY:
- najlepszych producentów
- gwarancję ceny
- krótkie terminy realizacji w całej Polsce
Zadzwoń +48 504 22 99 88 lub wypełnij formularz kontaktowy a my oddzwonimy do Ciebie.
Formularz kontaktowy
Uzupełnij dane, nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Mogłoby wydawać się, że budowa domu na wąskiej działce nie jest dobrym pomysłem. Owszem, nieruchomości o niedużej szerokości najczęściej są trudniejsze do zagospodarowania w porównaniu do dużych parceli, jednak nie oznacza to, że nie da się na nich wznieść domu. Wąskie działki mają swoje zalety. Jakie? Ich podstawową przewagą nad większymi nieruchomościami jest fakt, że mają bardziej atrakcyjną cenę. Co równie ważne, wąskie działki nie podlegają tak rygorystycznym wytycznym dotyczącym sytuowania nieruchomości w odniesieniu do granic. Co to oznacza w praktyce? Tylko to, że dom na wąskiej działce może znaleźć się bliżej linii graniczącej niż w innych przypadkach, ale o tym za chwilę.
Jakie są wady wąskich działek? Właściwie wszystkie minusy odnoszą się do potencjalnych problemów związanych z zagospodarowaniem nieruchomości. O co dokładnie chodzi? Poniżej lista punktowa:
ograniczona szerokość domu – front budynku na wąskiej działce zazwyczaj ma mniej niż kilkanaście metrów;
trudności w aranżacji ogrodu – ze względu na usytuowanie budynku może być trudne skomunikowanie przedniej i tylnej części działki oraz zaplanowanie nasadzeń;
większe wyzwanie projektowe – liczba gotowych projektów dedykowanych wąskim działkom jest mniejsza niż w przypadku szerszych nieruchomości;
problem z oświetleniem budynku – budowa domu w bliskiej odległości od granic działki może wiązać się z problemami z zacienieniem pomieszczeń.
Wróćmy teraz do przepisów budowlanych odnoszących się do wąskich działek. Wyjaśnimy na czym dokładnie polega różnica w porównaniu do szerszych nieruchomości.
Standardowa odległość budynku od granicy działki wynosi 3 m od ściany bez okien oraz 4 m dla przegrody z otworami okiennymi lub drzwiowymi. W przypadku działek budowlanych o szerokości do 16 m w zabudowie jednorodzinnej lub zagrodowej obowiązuje natomiast zapis, zgodnie z którym jest dopuszczalna budowa budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż ustawowe 3 m, lecz nie mniejszej niż 1,5 m. Co to oznacza w praktyce? To dosyć proste do obliczenia. Na działce o szerokości 15 m można postawić dom o szerokości większej niż 10 m, a więc typowy budynek mieszkalny jednorodzinny.
Dom na wąską działkę – o czym warto pamiętać wybierając projekt domu?
Z punktu widzenia komfortu użytkowania domu i działki ważne jest, w jaki sposób nieruchomość jest usytuowania względem stron świata oraz wzdłuż którego boku znajduje się droga dojazdowa. Najbardziej korzystnym wariantem, również w przypadku wąskich działek, jest sytuacja, gdy dojazd do działki jest zlokalizowany od północy. W takim przypadku można z łatwością zaplanować garaż i strefę wejściową od najmniej nasłonecznionej strony, natomiast całą strefę dzienną, a także ogród rozplanować w nasłonecznionej części działki. Zazwyczaj nie ma kłopotów z ustawieniem domu, jeśli wjazd na działkę jest wyeksponowany na wschód lub zachód. Największy problem powodują natomiast nieruchomości zorientowane frontem na południe. Ciężko jest w takim przypadku przesunąć garaż na boczną stronę domu. Jedynym rozwiązaniem jest próba umiejscowienia wejścia do budynku od wschodu lub zachodu i zaplanowanie strefy dziennej oraz tarasu bezpośrednio przy części gospodarczej.
Planując budowę domu na wąskiej działce trzeba pamiętać o dopasowaniu bryły budynku do wielkości i kształtu nieruchomości. Obiekty mieszkalne na parcelach o małej szerokości mają prostokątny kształt rzutu. Jak już wcześniej wspomniano – ich charakterystyczną cechą jest najczęściej wysunięty względem ściany frontowej garaż zlokalizowany od strony ulicy. Wydłużony ze względu na kształt działki rzut budynku jest kojarzony z prostym dwuspadowym dachem.
Na podstawie powyższego opisu można stwierdzić, że bardzo dobrym rozwiązaniem dla każdej wąskiej działki jest nowoczesny dom typu stodoła. To bardzo dobra informacja dla inwestorów, ponieważ budynki tego typu charakteryzują się efektownym wyglądem oraz wysoką funkcjonalnością użytkowania.
Wiedząc już jaki dom będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem na wąską działkę nie można zapomnieć o zaplanowaniu odpowiedniej technologii jego budowy. Jak podjąć decyzję w tej kwestii? Najlepiej spokojnie przeanalizować dostępne opcje – samodzielną budowę domu od podstaw lub zakupienie gotowego domu w nowoczesnej technologii modułowej, prefabrykowanej lub szkieletowej. Pierwszego rozwiązania nie trzeba chyba specjalnie wyjaśniać. Warto natomiast dowiedzieć się więcej na temat drugiej opcji. Dlaczego? To proste. Gotowy dom to minimum formalności, a przy tym powstaje w zaledwie kilka miesięcy. Co równie ważne, taki budynek jest w dużej mierze tworzony w specjalistycznych zakładach więc właściwie jest wolny od błędów wykonawczych, a przy tym w pełni wpisuje się w założenia nowoczesnego budownictwa.
Dom parterowy na wąską działkę?
Trzeba zdawać sobie sprawę, że wąska działka nie jest nieruchomością stworzoną do budowy rozłożystej rezydencji. W takim przypadku raczej zaleca się rezygnację z budowy domu parterowego. Dlaczego? Biorąc pod uwagę uwarunkowania działki parterowy budynek będzie w takim przypadku miał stosunkowo małą powierzchnię użytkową lub stanie się podłużnym obiektem z niefunkcjonalnym, długim korytarzem. Mając działkę o małej szerokości zdecydowanie lepiej wybrać dom dwukondygnacyjny. W zależności od liczby użytkowników może to być dom parterowy z użytkowym poddaszem lub budynek o dwóch pełnych kondygnacjach. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Oprócz funkcjonalnego kształtu można dzięki temu uzyskać naturalny podział wnętrza na strefę dzienną i nocną.
Decyzja o zakupie wąskiej nieruchomości powinna być przemyślana i dopasowana do indywidualnych potrzeb. Mimo że tego typu działki wiążą się z pewnymi ograniczeniami, to jednak często w pełni zaspokajają potrzeby kupujących, zwłaszcza, że dobre pracownie projektowe potrafią znaleźć wiele ciekawych rozwiązań nawet dla nietypowych działek. Gdzie można znaleźć takie biuro? Wystarczy wejść na gotowedomy.pl. Nasi specjaliści przedstawią szereg indywidualnych rozwiązań dla każdej działki oraz pomogą wybrać dom, który będzie gotowy do zamieszkania w kilka miesięcy.
Zobacz nasze propozycje gotowych domów na wąską działkę
Dom prefabrykowany piętrowy P9 w
Powierzchnia użytkowa Powierzchnia użytkowa domu to suma powierzchni użytkowych wszystkich pomieszczeń z wyłączeniem powierzchni użytkowej garażu i strychu. Na poddaszu użytkowym, pod skosami dachu, pod schodami — powierzchnia użytkowa liczona jest wg zasady: • tam, gdzie wysokość pomieszczenia ma powyżej 2,2 m powierzchnia jest liczona w 100%, • pomiędzy 1,4 m a 2,2 m (wysokości pomieszczenia) powierzchnia jest liczona w 50%, • poniżej 1,4 m powierzchnia nie jest brana pod uwagę. W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej lub jednorodzinnej dwulokalowej - powierzchnia użytkowa podawana jest dla jednego lokalu. |
97,80 m² |
---|---|
Typ zabudowy |
Jednorodzinny wolnostojący |
Garaż |
Wiata garażowa |
Liczba pokoi (bez salonu) |
4 |
Liczba łazienek |
2 |
Stan Surowy Zamknięty cena od |
402 383 zł |
Termin realizacji (SSZ) |
3 miesiące |
Dodatkowe cechy |
Pomieszczenie gospodarcze |
Powierzchnia podłóg Jest nią powierzchnia wszystkich pomieszczeń budynku, z wyłączeniem garażu. Powierzchnia ta jest mierzona na poziomie posadzki (bez względu na wysokość pomieszczenia). W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej lub jednorodzinnej dwulokalowej - powierzchnia podłóg bez garażu podawana jest dla jednego lokalu. |
97,77 m² |
Powierzchnia zabudowy Powierzchnia zabudowy to powierzchnia terenu, którą zajmuje budynek w stanie wykończonym. Wyznaczona jest przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się elementów drugorzędnych budynku np. tarasów, gzymsów, balkonów, loggii, nawisów dachów i schodów zewnętrznych. |
72,25 m² |
Technologia wykonania |
Prefabrykowana betonowa |
Powierzchnia garażu |
Nie dotyczy |
Minimalne wymiary działki To najmniejsza szerokość i długość działki budowlanej, która pozwoli na wybudowanie danego domu przy zachowaniu minimalnych wymaganych odległości między ścianami domu a granicami działki. Oddalenie od granic działki to: • 3 m od granicy tereny dla ścian nie posiadających otworów okiennych i drzwiowych, • 4 m dla ścian z otworami okiennymi i drzwiowymi. Pamiętaj, że MPZP lub WZ mogą narzucać dodatkowe ograniczenia co do odległości budynku od granic działki, które należy spełnić. |
15,50 m x 16,50 m |
Wymiary elewacji |
– |
Energooszczędność |
Klasa energooszczędna EP-30-70 kWh m2/rok |
Sezonowość |
Całoroczne |
Wysokość budynku Wysokość budynku to różnica pomiędzy rzędną terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku na poziomie pierwszej nadziemnej kondygnacji a rzędną najwyższego punktu dachu lub stropodachu z uwzględnieniem grubości izolacji cieplnej i pokrycia dachowego. Do wysokości budynku nie liczy się kominów, wywiewek dachowych, masztów, itp. |
6,92 m |
Wysokość do okapu dachu |
Nie dotyczy |
Dach |
Płaski |
Kąt nachylenia dachu Nachylenie połaci dachu głównego do poziomu, podawane w stopniach. Uwaga! W niektórych budynkach występuje więcej niż jedno nachylenie dachu. |
Nie dotyczy |
Dach bezokapowy |
TAK |
Wskaźnik EP Wskaźnik rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną, w odniesieniu do 1 m², która jest potrzebna do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także energii potrzebnej do zasilania oświetlenia i wszystkich innych urządzeń elektrycznych w domu. Wskaźnik uwzględnia straty energii w czasie produkcji, przekształcenia, przesyłu czy transportu do miejsca, w którym będzie spożytkowana - czyli do naszego przyszłego domu. W efekcie będzie miał inną wartość dla tego samego domu ogrzewanego pompą ciepła, gazem czy też piecem na pellet. |
68,00 kWh/(m²rok) |
Wskaźnik Euco+w Wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji. Określa jaką ilość energii musimy dostarczyć na m2 powierzchni domu w celu zapewnienia ogrzewania i wentylacji. |
– |
Wentylacja |
Mechaniczna |
Ogrzewanie |
Gazowe |
Stan Deweloperski cena od |
564 295 zł |
Termin realizacji (SD) |
3 miesiące |
Kondygnacje |
Piętrowy |
Styl domu |
Nowoczesny |
Budunek rekreacyjny |
NIE |
Producent |
P. Homes |
Fundamenty |
Nie uwzględniono w wycenie |
Pow. użytkowa |
70-100 m² |
Technologia |
Betonowa/Keramzytowa |
Dom szkieletowy z poddaszem użytkowym Pisz 102
Powierzchnia użytkowa Powierzchnia użytkowa domu to suma powierzchni użytkowych wszystkich pomieszczeń z wyłączeniem powierzchni użytkowej garażu i strychu. Na poddaszu użytkowym, pod skosami dachu, pod schodami — powierzchnia użytkowa liczona jest wg zasady: • tam, gdzie wysokość pomieszczenia ma powyżej 2,2 m powierzchnia jest liczona w 100%, • pomiędzy 1,4 m a 2,2 m (wysokości pomieszczenia) powierzchnia jest liczona w 50%, • poniżej 1,4 m powierzchnia nie jest brana pod uwagę. W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej lub jednorodzinnej dwulokalowej - powierzchnia użytkowa podawana jest dla jednego lokalu. |
70,19 m² |
---|---|
Typ zabudowy |
Jednorodzinny wolnostojący, Rekreacyjny |
Garaż |
Bez garażu |
Liczba pokoi (bez salonu) |
3 |
Liczba łazienek |
1 |
Stan Surowy Zamknięty cena od |
297 221 zł |
Termin realizacji (SSZ) |
3 miesiące |
Dodatkowe cechy |
Pomieszczenie gospodarcze |
Powierzchnia podłóg Jest nią powierzchnia wszystkich pomieszczeń budynku, z wyłączeniem garażu. Powierzchnia ta jest mierzona na poziomie posadzki (bez względu na wysokość pomieszczenia). W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej lub jednorodzinnej dwulokalowej - powierzchnia podłóg bez garażu podawana jest dla jednego lokalu. |
– |
Powierzchnia zabudowy Powierzchnia zabudowy to powierzchnia terenu, którą zajmuje budynek w stanie wykończonym. Wyznaczona jest przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się elementów drugorzędnych budynku np. tarasów, gzymsów, balkonów, loggii, nawisów dachów i schodów zewnętrznych. |
66,00 m² |
Technologia wykonania |
Szkieletowa drewniana |
Powierzchnia garażu |
Nie dotyczy |
Minimalne wymiary działki To najmniejsza szerokość i długość działki budowlanej, która pozwoli na wybudowanie danego domu przy zachowaniu minimalnych wymaganych odległości między ścianami domu a granicami działki. Oddalenie od granic działki to: • 3 m od granicy tereny dla ścian nie posiadających otworów okiennych i drzwiowych, • 4 m dla ścian z otworami okiennymi i drzwiowymi. Pamiętaj, że MPZP lub WZ mogą narzucać dodatkowe ograniczenia co do odległości budynku od granic działki, które należy spełnić. |
15,53 m × 17,08 m |
Wymiary elewacji |
8,69 m x 6,28 m |
Energooszczędność |
– |
Sezonowość |
Całoroczne |
Wysokość budynku Wysokość budynku to różnica pomiędzy rzędną terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku na poziomie pierwszej nadziemnej kondygnacji a rzędną najwyższego punktu dachu lub stropodachu z uwzględnieniem grubości izolacji cieplnej i pokrycia dachowego. Do wysokości budynku nie liczy się kominów, wywiewek dachowych, masztów, itp. |
7,28 m |
Wysokość do okapu dachu |
3,54 m |
Dach |
Dwuspadowy |
Kąt nachylenia dachu Nachylenie połaci dachu głównego do poziomu, podawane w stopniach. Uwaga! W niektórych budynkach występuje więcej niż jedno nachylenie dachu. |
45° |
Dach bezokapowy |
NIE |
Wskaźnik EP Wskaźnik rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną, w odniesieniu do 1 m², która jest potrzebna do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także energii potrzebnej do zasilania oświetlenia i wszystkich innych urządzeń elektrycznych w domu. Wskaźnik uwzględnia straty energii w czasie produkcji, przekształcenia, przesyłu czy transportu do miejsca, w którym będzie spożytkowana - czyli do naszego przyszłego domu. W efekcie będzie miał inną wartość dla tego samego domu ogrzewanego pompą ciepła, gazem czy też piecem na pellet. |
– |
Wskaźnik Euco+w Wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji. Określa jaką ilość energii musimy dostarczyć na m2 powierzchni domu w celu zapewnienia ogrzewania i wentylacji. |
– |
Wentylacja |
Mechaniczna |
Ogrzewanie |
Brak |
Stan Deweloperski cena od |
441 447 zł |
Termin realizacji (SD) |
3 miesiące |
Kondygnacje |
Z poddaszem użytkowym |
Styl domu |
Tradycyjny |
Budunek rekreacyjny |
TAK |
Producent |
Castor |
Fundamenty |
Nie uwzględniono w wycenie |
Pow. użytkowa |
70-100 m² |
Technologia |
Drewniana |
Dom szkieletowy parterowy Sekłak 95
Powierzchnia użytkowa Powierzchnia użytkowa domu to suma powierzchni użytkowych wszystkich pomieszczeń z wyłączeniem powierzchni użytkowej garażu i strychu. Na poddaszu użytkowym, pod skosami dachu, pod schodami — powierzchnia użytkowa liczona jest wg zasady: • tam, gdzie wysokość pomieszczenia ma powyżej 2,2 m powierzchnia jest liczona w 100%, • pomiędzy 1,4 m a 2,2 m (wysokości pomieszczenia) powierzchnia jest liczona w 50%, • poniżej 1,4 m powierzchnia nie jest brana pod uwagę. W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej lub jednorodzinnej dwulokalowej - powierzchnia użytkowa podawana jest dla jednego lokalu. |
82,63 m² |
---|---|
Typ zabudowy |
Jednorodzinny wolnostojący, Rekreacyjny |
Garaż |
Bez garażu |
Liczba pokoi (bez salonu) |
3 |
Liczba łazienek |
1 |
Stan Surowy Zamknięty cena od |
271 148 zł |
Termin realizacji (SSZ) |
3 miesiące |
Dodatkowe cechy |
Spiżarnia |
Powierzchnia podłóg Jest nią powierzchnia wszystkich pomieszczeń budynku, z wyłączeniem garażu. Powierzchnia ta jest mierzona na poziomie posadzki (bez względu na wysokość pomieszczenia). W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej lub jednorodzinnej dwulokalowej - powierzchnia podłóg bez garażu podawana jest dla jednego lokalu. |
– |
Powierzchnia zabudowy Powierzchnia zabudowy to powierzchnia terenu, którą zajmuje budynek w stanie wykończonym. Wyznaczona jest przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się elementów drugorzędnych budynku np. tarasów, gzymsów, balkonów, loggii, nawisów dachów i schodów zewnętrznych. |
112,20 m² |
Technologia wykonania |
Szkieletowa drewniana |
Powierzchnia garażu |
Nie dotyczy |
Minimalne wymiary działki To najmniejsza szerokość i długość działki budowlanej, która pozwoli na wybudowanie danego domu przy zachowaniu minimalnych wymaganych odległości między ścianami domu a granicami działki. Oddalenie od granic działki to: • 3 m od granicy tereny dla ścian nie posiadających otworów okiennych i drzwiowych, • 4 m dla ścian z otworami okiennymi i drzwiowymi. Pamiętaj, że MPZP lub WZ mogą narzucać dodatkowe ograniczenia co do odległości budynku od granic działki, które należy spełnić. |
19,53 m x 17,00 m |
Wymiary elewacji |
12,53 m x 9,98 m |
Energooszczędność |
– |
Sezonowość |
Całoroczne |
Wysokość budynku Wysokość budynku to różnica pomiędzy rzędną terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku na poziomie pierwszej nadziemnej kondygnacji a rzędną najwyższego punktu dachu lub stropodachu z uwzględnieniem grubości izolacji cieplnej i pokrycia dachowego. Do wysokości budynku nie liczy się kominów, wywiewek dachowych, masztów, itp. |
6,60 m |
Wysokość do okapu dachu |
Nie dotyczy |
Dach |
Dwuspadowy |
Kąt nachylenia dachu Nachylenie połaci dachu głównego do poziomu, podawane w stopniach. Uwaga! W niektórych budynkach występuje więcej niż jedno nachylenie dachu. |
35° |
Dach bezokapowy |
TAK |
Wskaźnik EP Wskaźnik rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną, w odniesieniu do 1 m², która jest potrzebna do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także energii potrzebnej do zasilania oświetlenia i wszystkich innych urządzeń elektrycznych w domu. Wskaźnik uwzględnia straty energii w czasie produkcji, przekształcenia, przesyłu czy transportu do miejsca, w którym będzie spożytkowana - czyli do naszego przyszłego domu. W efekcie będzie miał inną wartość dla tego samego domu ogrzewanego pompą ciepła, gazem czy też piecem na pellet. |
– |
Wskaźnik Euco+w Wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji. Określa jaką ilość energii musimy dostarczyć na m2 powierzchni domu w celu zapewnienia ogrzewania i wentylacji. |
– |
Wentylacja |
Mechaniczna |
Ogrzewanie |
Brak |
Stan Deweloperski cena od |
437 703 zł |
Termin realizacji (SD) |
3 miesiące |
Kondygnacje |
Parterowy |
Styl domu |
Nowoczesna stodoła |
Budunek rekreacyjny |
TAK |
Producent |
Castor |
Fundamenty |
Nie uwzględniono w wycenie |
Pow. użytkowa |
70-100 m² |
Technologia |
Drewniana |
Dom prefabrykowany z poddaszem użytkowym 2018 SE
Powierzchnia użytkowa Powierzchnia użytkowa domu to suma powierzchni użytkowych wszystkich pomieszczeń z wyłączeniem powierzchni użytkowej garażu i strychu. Na poddaszu użytkowym, pod skosami dachu, pod schodami — powierzchnia użytkowa liczona jest wg zasady: • tam, gdzie wysokość pomieszczenia ma powyżej 2,2 m powierzchnia jest liczona w 100%, • pomiędzy 1,4 m a 2,2 m (wysokości pomieszczenia) powierzchnia jest liczona w 50%, • poniżej 1,4 m powierzchnia nie jest brana pod uwagę. W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej lub jednorodzinnej dwulokalowej - powierzchnia użytkowa podawana jest dla jednego lokalu. |
95,19 m² |
---|---|
Typ zabudowy |
Jednorodzinny wolnostojący |
Garaż |
Bez garażu |
Liczba pokoi (bez salonu) |
4 |
Liczba łazienek |
2 |
Stan Surowy Zamknięty cena od |
373 086 zł |
Termin realizacji (SSZ) |
3 miesiące |
Dodatkowe cechy |
Garderoba, Pomieszczenie gospodarcze, Pralnia |
Powierzchnia podłóg Jest nią powierzchnia wszystkich pomieszczeń budynku, z wyłączeniem garażu. Powierzchnia ta jest mierzona na poziomie posadzki (bez względu na wysokość pomieszczenia). W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej lub jednorodzinnej dwulokalowej - powierzchnia podłóg bez garażu podawana jest dla jednego lokalu. |
112,48 m² |
Powierzchnia zabudowy Powierzchnia zabudowy to powierzchnia terenu, którą zajmuje budynek w stanie wykończonym. Wyznaczona jest przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się elementów drugorzędnych budynku np. tarasów, gzymsów, balkonów, loggii, nawisów dachów i schodów zewnętrznych. |
70,30 m² |
Technologia wykonania |
Prefabrykowana keramzytowa |
Powierzchnia garażu |
Nie dotyczy |
Minimalne wymiary działki To najmniejsza szerokość i długość działki budowlanej, która pozwoli na wybudowanie danego domu przy zachowaniu minimalnych wymaganych odległości między ścianami domu a granicami działki. Oddalenie od granic działki to: • 3 m od granicy tereny dla ścian nie posiadających otworów okiennych i drzwiowych, • 4 m dla ścian z otworami okiennymi i drzwiowymi. Pamiętaj, że MPZP lub WZ mogą narzucać dodatkowe ograniczenia co do odległości budynku od granic działki, które należy spełnić. |
17,25 m x 15,60 m |
Wymiary elewacji |
9,25 m x 7,60 m |
Energooszczędność |
Klasa energooszczędna EP-30-70 kWh m2/rok |
Sezonowość |
Całoroczne |
Wysokość budynku Wysokość budynku to różnica pomiędzy rzędną terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku na poziomie pierwszej nadziemnej kondygnacji a rzędną najwyższego punktu dachu lub stropodachu z uwzględnieniem grubości izolacji cieplnej i pokrycia dachowego. Do wysokości budynku nie liczy się kominów, wywiewek dachowych, masztów, itp. |
8,25 m |
Wysokość do okapu dachu |
– |
Dach |
Dwuspadowy |
Kąt nachylenia dachu Nachylenie połaci dachu głównego do poziomu, podawane w stopniach. Uwaga! W niektórych budynkach występuje więcej niż jedno nachylenie dachu. |
45° |
Dach bezokapowy |
NIE |
Wskaźnik EP Wskaźnik rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną, w odniesieniu do 1 m², która jest potrzebna do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także energii potrzebnej do zasilania oświetlenia i wszystkich innych urządzeń elektrycznych w domu. Wskaźnik uwzględnia straty energii w czasie produkcji, przekształcenia, przesyłu czy transportu do miejsca, w którym będzie spożytkowana - czyli do naszego przyszłego domu. W efekcie będzie miał inną wartość dla tego samego domu ogrzewanego pompą ciepła, gazem czy też piecem na pellet. |
50,00 kWh/(m²rok) |
Wskaźnik Euco+w Wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji. Określa jaką ilość energii musimy dostarczyć na m2 powierzchni domu w celu zapewnienia ogrzewania i wentylacji. |
– |
Wentylacja |
Mechaniczna |
Ogrzewanie |
Brak |
Stan Deweloperski cena od |
548 046 zł |
Termin realizacji (SD) |
6 miesięcy |
Kondygnacje |
Z poddaszem użytkowym |
Styl domu |
Tradycyjny |
Budunek rekreacyjny |
NIE |
Producent |
Abakon |
Fundamenty |
Uwzględniono w wycenie |
Pow. użytkowa |
70-100 m² |
Technologia |
Betonowa/Keramzytowa |