Podstawowym zastosowaniem wykorzystującym zalety keramzytu jest wytwarzanie lekkiego betonu keramzytowego i całych gotowych ścian. Decydując się na wzniesienie domu lub innego obiektu budowlanego należy brać pod uwagę szereg zasadniczych czynników mających wpływ na wymaganą dobrą jakość całego budynku, który powinien spełniać kilka podstawowych kryteriów.
Wśród nich należy wymienić:
- bezpieczeństwo konstrukcji,
- bezpieczeństwo pod względem pożarowym,
- bezpieczeństwo użytkowania,
- higiena, zdrowie i środowisko,
- ochrona przed hałasem,
- oszczędność energii i odpowiednia izolacyjność cieplna przegród.
To wszystko sprawia, że prefabrykaty keramzytowe zaliczyć możemy do materiałów ekologicznych.
Technologia Abakon to:
Ognioodporność
Lekki beton keramzytowy charakteryzuje się niską rozszerzalnością cieplną, dzięki czemu znacząco ograniczamy wszelkie odkształcenia, które mogłyby powstać w przypadku ekspozycji ściany na wysoką temperaturę. Niskie przewodzenie ciepła przez beton keramzytowy sprawia, że w przypadku pożaru, beton obniża temperaturę w stali zbrojeniowej. Krótko mówiąc, ściany z keramzytu są niepalne.
Termoizolacyjność
Kluczowa cecha ścian z keramzytu. Jaki ma to wpływ na komfort użytkowania takiego budynku? Latem, gdy upał daje się wszystkim we znaki, dom z keramzytu zapewni schronienie przed ciepłem. Ściany działają jak izolacja, która uniemożliwia nadmierne nagrzanie się budynku przy wysokich temperaturach powietrza. Natomiast gdy rozpoczynamy sezon grzewczy, ściany z keramzytu znacząco zmniejszą straty ciepła. Mówiąc najprościej – latem ściany są chłodne, a zimą ciepłe.
Izolacyjność akustyczna
Z racji porowatej struktury keramzytu, ściany z prefabrykatów cechują się zdolnością do tłumienia hałasów.
Ekologiczność
Keramzyt jest bardzo odporny na działanie pleśni i grzybów. Przy odpowiedniej wentylacji pomieszczeń problem nie powinien występować, co jest niezwykle istotne, gdy popatrzymy na budynek przez pryzmat naszego zdrowa. Prefabrykaty keramzytowe nie wydzielają też żadnych związków chemicznych, gazów czy zapachów. Ważne jest też to, że z keramzytem nie lubią się gryzonie
Przepuszczalność pary wodnej
Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna oscylować na poziomie 40-60%. Aby zapewnić taki wynik, stosuje się wentylację mechaniczną lub grawitacyjną. Ściany z keramzytu nie chłoną wilgoci, tylko ją ,,oddają”, co pomaga odprowadzać nadmiar wilgoci. Dzięki temu unikamy kondensacji pary wodnej w pomieszczeniach użytkowych.