GotoweDomy.pl

Ile kosztuje budowa domu w 2024 roku? Aktualne ceny domów

Koszty budowy domu 2024

Budowa domu to jedno z najważniejszych życiowych przedsięwzięć, zarówno pod kątem finansowym, jak i organizacyjnym. Przed przystąpieniem do rozpoczęcia formalności, warto rozeznać się w bieżącej sytuacji na rynku oraz dobrze zastanowić się nad technologią wykonania budynku.

Koszty budowy domu 2024

Koszty budowy domu zazwyczaj są rozkładane na części, które odpowiadają poszczególnym etapom prac. Kwestia ta dotyczy przede wszystkim budynków wykonywanych w technologii murowanej. Przyjęło się, że na całkowite koszty inwestycyjne składają się wydatki związane z:

 • stanem zerowym budynku – około 5-10% wartości inwestycji;

 • stanem surowym otwartym budynku – około 30-40% wartości inwestycji;

 • stanem surowym zamkniętym budynku – około 40-50% wartości inwestycji;

 • stanem deweloperskim budynku – około 60-80% wartości inwestycji;

 • stanem budynku „pod klucz” – 100% wartości inwestycji.

Oczywiście podane zakresy są bardzo orientacyjne, a sumaryczna wartość robót czasami jest trudna do precyzyjnego określenia. Kwestia ta nieco inaczej wygląda w przypadku gotowych domów wykonywanych w technologii modułowej, prefabrykowanej lub szkieletowej. Dlaczego? Otóż podejmując decyzję o kupnie gotowego domu, który ma zostać złożony w całość na placu budowy, inwestor zna dokładny koszt stanu deweloperskiego już na etapie podpisania umowy, a nawet jeszcze wcześniej – podczas sprawdzania ofert.

Koszt budowy domu w roku 2024 w porównaniu do roku 2023

Do niedawna sytuacja na rynku budowlanym była bardzo niestabilna. Jeszcze w 2023 roku dochodziło do gwałtownych zmian cen materiałów i wyrobów budowlanych oraz kosztów robocizny. Wahania z reguły dotyczyły wzrostu cen. Aktualnie, można uznać, że sytuacja uległa stabilizacji. Odnotowano już znaczny spadek inflacji. Doszło także do ustabilizowania sytuacji gospodarczej po rozpoczęciu konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Większość materiałów budowlanych potaniała w porównaniu do szczytowych cen sprzed dwóch lat. Według dostępnych danych statystycznych w ciągu ostatniego roku izolacje termiczne potaniały o 9%, oświetlenie i elektryka o 3%, wykończenia o 3%, sucha zabudowa o 4%, izolacje wodochronne o 4%, dachy i rynny o 6%, a ściany i kominy o 6%. Największy spadek miał miejsce w kategorii płyty OSB i drewno. Ich ceny obniżyły się aż o 25%.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że rynek nie spodziewa się dalszych obniżek cen, które obowiązują aktualnie. Wszyscy planujący inwestycję w dom nie powinni więc czekać z zakupem, bo najprawdopodobniej taniej nie będzie.

Cena budowy domu, a długość budowy

Jak już wspomnieliśmy, sposobem na uniezależnienie się od wahań cenowych dotyczących rynku budowalnego jest wybranie technologii, która umożliwi szybką realizację inwestycji. Decydując się na takie rozwiązanie, można rozpocząć użytkowanie domu zaledwie po kilkudziesięciu tygodniach od momentu rozpoczęcia budowy. Ze względu na dostępność całej dokumentacji projektowej w momencie podpisania umowy, można dużo szybciej dopełnić wymagane formalności (zgłosić roboty lub uzyskać pozwolenie na budowę), a tym samym szybciej rozpocząć i zakończyć budowę.

Pewność szybkiego rozpoczęcia robót bezpośrednio po podpisaniu umowy i dokonaniu płatności za dom oraz krótki termin realizacji prac to gwarancja niezmienności ceny. Sprawna budowa niweluje także inne zmienne koszty budowy np. zatrudnienie kierownika budowy, wynajem ogrodzenia budowlanego czy zaplecza budowy. Takie rozwiązanie jest bardzo racjonalne dla osób, które na czas budowy są zmuszone wynająć zastępcze lokum. Przy szybkiej budowie można szybko zwolnić wynajmowane mieszkanie i w ten sposób poczynić kolejne oszczędności. Z kolei jeżeli mamy swoje mieszkanie i nie chcemy go sprzedawać – możemy go np. szybciej wynająć.

Gotowe domy do 70 m2 – rodzaje

W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się domy o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 70 m2. Kwestia ta wynika z faktu, że budynki o takim metrażu przeważnie nie wymagają pozwolenia na budowę i zatrudniania kierownika budowy.

Możliwość wybudowania domu na podstawie zgłoszenia dotyczy budynków mieszkalnych jednorodzinnych maksymalnie do dwóch kondygnacji, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 70 m2, a obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których budynek ma być budowany. Taki dom z zasady ma służyć zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych.

Wśród podstawowych zalet domów do 70 m2 powierzchni zabudowy wskazuje się m.in.:

 • minimalne formalności – ograniczenie procedur pozwala przyspieszyć realizację inwestycji i obniżyć ponoszone koszty przygotowania budowy;

 • funkcjonalność – decydując się na budowę domu o 70 m2 powierzchni zabudowy, można cieszyć się efektywnym układem funkcjonalnym, który można zaaranżować zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Przy dobrej organizacji w domu 70 m2 może wygodnie mieszkać rodzina 2+2. Przy wyborze projektu z poddaszem, można cieszyć się powierzchnią użytkową nawet około 90 m2;

 • niskie koszty eksploatacyjne – kompaktowa forma zapewnia mniejsze wydatki na utrzymanie, np. jeśli chodzi o koszty ogrzewania.

Domy do 70 m2 mogą być bardzo zróżnicowane pod względem wyglądu bryły i ogólnej formy architektonicznej. Budynki tego typu są dostępne w gotowej formie. Na gotowedomy.pl wśród obiektów o takim metrażu można znaleźć m.in.:

 • dom szkieletowy z poddaszem użytkowym Marta 100 – drewniany dom z poddaszem, charakteryzujący się klasyczną bryłą. Zastosowanie technologii szkieletowej umożliwia swobodne kształtowanie przestrzeni, a różne warianty wykończenia pozwalają na dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Ten energooszczędny budynek stanowi doskonałe rozwiązanie dla rodzin, które cenią sobie funkcjonalność i wygodę;

 • dom szkieletowy parterowy Drawieński 01 – dom parterowy z dachem płaskim charakteryzujący się funkcjonalnością i oryginalnym wyglądem. Za jego efektywnością i ustawnością stoją salon z kuchnią oraz dwie sypialnie w niestandardowym układzie. Budynek posiada wyraźnie wydzieloną strefę dzienną i nocną. Prosta i nowoczesna bryła sprawia, że dom efektownie prezentuje się na działce. Kształt bryły umożliwia dobudowanie zadaszonego tarasu lub pergoli. Dom w technologii Wood Core House gwarantuje zrównoważone budownictwo uwzględniające energooszczędność użytkowania;

 • dom szkieletowy z poddaszem użytkowym Modern 96 – nowoczesny i solidny dom zapewniający komfort rodzinom z dziećmi. Jako dom rekreacyjny umożliwia komfortowy wypoczynek w otoczeniu natury. Wersja mieszkalna zapewnia z kolei przestrzeń na relaks i rekreację z bliskimi. Energooszczędny budynek drewniany w nowoczesnej bryle to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających funkcjonalności i wyjątkowego wyglądu.

Gotowe domy do 70 m2 cena

Jak już wspomniano, domy do 70 m2 są ekonomiczne w budowie. Cena za gotowy dom tego typu w stanie surowym zamkniętym wynosi już od około 129 000 zł, a w stanie deweloperskim od około 189 000 zł. Najbardziej złożone gotowe budynki mieszkalne o powierzchni zabudowy do 70 m2 kosztują do 378 000 zł za stan surowy zamknięty i 494 000 zł za stan deweloperski. Co ważne, termin realizacji stanu deweloperskiego w każdym przypadku wynosi nie dłużej niż cztery miesiące. To wręcz ekspresowe tempo.

Ile kosztuje budowa domu 2024 – porównanie wszystkich rodzajów gotowych domów

W szerokiej ofercie domów na gotowedomy.pl można znaleźć projekty zróżnicowane pod wieloma względami. Są tam wspomniane już mniejsze budynki o powierzchni zabudowy do 70 m2, ale także domy z garażami oraz wille. Obiekty różnią się także pod względem technologii wykonania. Poniżej przedstawiono orientacyjne ceny poszczególnych rodzajów domów. Podane stawki dotyczą podstawowego wariantu stanu deweloperskiego, bez uwzględniania fundamentów.

 • Technologia prefabrykowana drewniana – domy wykonywane z przygotowanych w zakładach elementów z naturalnego surowca. Stawka za m2 powierzchni użytkowej w stanie deweloperskim wynosi od około 4750 zł do około 4950 zł.

 • Technologia prefabrykowana keramzytowa – domy składane z elementów wykonanych na bazie betonu z kruszywem keramzytowym. Stawka za m2 powierzchni użytkowej w stanie deweloperskim wynosi od około 5200 zł do około 6300 zł.

 • Technologia szkieletowa drewniana – domy wykonywane z pionowych i poziomych liniowych elementów konstrukcyjnych z drewna. Stawka za m2 powierzchni użytkowej w stanie deweloperskim wynosi od około 4200 zł do około 5600 zł.

 • Technologia prefabrykowana betonowa – domy wykonywane z konstrukcyjnych elementów na bazie betonu z tradycyjnym kruszywem. Stawka za m2 powierzchni użytkowej w stanie deweloperskim wynosi od około 4500 zł do około 5500 zł.